Zalehlé uši v letadle? Ukážeme vám, jak se tomu vyhnout.

Zalehlé uši v letadle? Ukážeme vám, jak se tomu vyhnout.

Cestování letadlem je rychlé a pohodlné, může vám ho ale znepříjemnit zaléhání uší. U někoho zalehnou jen lehce, někteří bohužel částečně ohluchnou a může jim praskat v celé hlavě. Co dělat, abyste v letadle neměli zalehlé uši?

Při vzletu nebo přistání se rychle mění tlaková hladina, konkrétně atmosférický tlak. Vzniká tlakový rozdíl mezi okolním vzduchem a bubínkovou dutinou. Zatímco při vzletu je ušní bubínek vmačkáván, takže máte zalehlé uši, u přistání je naopak vzduch nasáván, takže vás uši začnou bolet a může vám praskat v hlavě. Proti nepříjemným pocitům se dá ale bojovat.

Žvýkejte a pijte

Prvním osvědčeným trikem je žvýkání, zívání a polykání. Určitě víte, že když polykáte, zalehlé uši se vám uvolní. Můžete také otevřít dokořán ústa a zívnout si, čímž zvětšíte šířku Eustachovy trubice a tlak se tak zvládne vyrovnávat rychleji. Ideální je pít vodu nebo žvýkat žvýkačku, díky které můžete polykat i nějakou dobu.

Přečtěte si také: NEJLEPŠÍ OPALOVACÍ KRÉMY TOHOTO LÉTA

Uvolněte nos

Před každým letem se ujistěte, že máte opravdu volný nos. Právě ucpané dutiny mohou často způsobit neplechu. Lidem, kteří při létání trpí na zalehlé uši, se doporučuje použití nosního spreje i preventivně. Díky spreji se vám dutiny pročistí a budete mít stoprocentní jistotu, že jsou průchodné a bude se v nich dobře vyrovnávat tlak.

Špunty do uší

Poslední variantou jsou speciální špunty do letadla, které obsahují filtr, díky kterému má ucho delší čas na vyrovnání se se změnami tlaku. Kromě toho vás špunty ochrání před hlukem v letadle.