Cvičení

Víte, kolikrát týdně a jak dlouho byste měli cvičit, abyste se dostali do formy?

Je tu začátek nového roku, kdy si spousta z nás dává různá předsevzetí. Pokud k nim patří zlepšit svou fyzickou kondici, měli byste napřed vědět, jaký typ cvičení zvolit nebo kolikrát týdně je zapotřebí cvičit, abyste dosáhli požadujících výsledků.

Neexistuje univerzální návod, jaké cvičení zvolit, každému totiž vyhovuje a baví ho něco jiného. Při vybírání typu cvičení je však důležité zohlednit dostupnost vybavení, časové možnosti, ale i fyzická omezení, radí osobní trenér.

Kolik dní v týdnu byste cvičení měli věnovat?

Pokud zrovna nejste fanouškem fitness a cvičení vnímáte pouze jako nutné zlo, pravděpodobně se budete snažit trávit v posilovně co nejméně času. Odborníci však upozorňují, že cvičit jednou nebo dvakrát týdně nepřinese žádné závratné výsledky ve vaší fyzičce.

Pokud chcete skutečně zhubnout nebo se jen jednoduše dostat do formy, je nutné trénovat alespoň 3x týdně. Ideální je pak cvičit čtyřikrát až pětkrát týdně. To je však pro většinu lidí z časového hlediska nedosažitelný cíl. Dobrou zprávou je, že stačí i tři návštěvy posilovny týdně, které umožní tělu adaptovat se na nový životní styl. Vaše tělo se tak postupně stává silnější, štíhlejší a více fit, díky čemuž se i vy začnete cítit mnohem lépe.

Jak dlouho by cvičení mělo trvat?

Pokud chcete pro svou dobrou fyzickou kondici udělat opravu maximum a chcete vidět pokrok, měli bystě cvičit alespoň 45 minut, nejlépe pak hodinu. Prvních deset minut byste měli věnovat zahřátí svalů, poté 30 – 40 minut strávit cvičením a v posledních pěti až deseti minutách byste rozhodně neměli zapomenout na protažení.

Jakou zvolit frekvenci cvičení?

Mezi jednotlivými tréninky byste si měli dopřát den odpočinku. Možné je trénovat i dva dny po sobě, ale v takovém případě byste se rozhodně měli vyhnout třem tréninků za sebou. Vaše svaly totiž potřebují čas na zotavení, v opačném případě můžete ohrozit své zdraví, přetížit klouby a šlachy, což může vést až ke zranění, jako je například zánět šlach. Pokud se snažíte primárně zhubnout, nejefektivnější cvičení je pro vás takové, ve kterém zapojíte všechny části těla. 

Spánek je základ                                

Nezapomínejte také na dostatečný spánek, který by měl trvat sedm až osm hodin denně. Při spánku totiž dochází k regeneraci a obnovení svalů a poškozené tkáně. Nedostatek spánku naopak vede k přetížení svalů, menší výkonnosti a úbytku energie, která vám pak při cvičení bude chybět.