Světový den duševního zdraví
Každý rok si 10. října připomínáme Den duševního zdraví. Zvlášť v posledních letech se otázka psychiky akcentuje a to, co bylo ještě před deseti lety tabu, je už dnes naštěstí normalizovaným tématem. Pojďme se společně na duševní zdraví více zaměřit.
Světový den duševního zdraví byl poprvé vyhlášen Světovou federací pro duševní zdraví, a to v roce 1992. Od té doby si ho každoročně připomínáme 10. října a zaměřujeme se na rozšiřování povědomí o psychických nemocech či nepohodě.
1 ze 4 lidí trpí nějakou duševní poruchou
Duševního zdraví se týká celá řada aspektů a působí na něj mnoho faktorů, které je potřeba probírat a dávat o nich vědět. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí v současnosti dokonce 1 ze 4 lidí na světě nějakou formou duševní nemoci nebo poruchy. Jednou z nejčastějších a stále se rozšiřujících poruch je například deprese. Výskyt některých onemocnění se navíc bohužel vlivem našeho rychlého životního stylu neustále zvyšuje. Ačkoliv počet osob s duševní nepohodou přibývá, je toto téma v mnoha společenských oblastech stále tabu či nějak stigmatizováno.
Přečtěte si také: JAK SE LÉPE SOUSTŘEDIT NA UČENÍ?
V čem tento den pomáhá?
Právě Den duševního zdraví by měl pomoci s destigmatizací duševně nemocných osob, a to i v oblastech, jako jsou vzdělávání, práce, péče o děti či mezigenerační vztahy. Mnoho lidí nemá přístup k řešení a léčení své choroby, nebo si ji ani nechce připustit. Patřičná osvěta by mohla pomoci nejen nemocným osobám, ale i jejich okolí, které by je mohlo lépe pochopit.
Přečtěte si také: WELLNESS NA VLASTNÍ ZAHRADĚ