Rostlinná mléka a proč byste je měli začít kupovat?
V obchodech, ale už i kavárnách se můžeme čím dál častěji setkat s rostlinnými mléky. Rostlinná mléka jsou přitom mnohdy jedinou variantou například pro alergiky na laktózu, nebo kravskou mléčnou bílkovinu. Dokonce 75 % světové populace v dospělosti trpí intolerancí na laktózu!
Pokud vám vadí chuť některého druhu rostlinného mléka, můžete vyzkoušet jeho ochucenou variantu. V obchodech už je celá řada čokoládových, vanilkových i karamelových rostlinných alternativ klasického mléka.
Sójové mléko
Je asi nejznámější a nejvíce rozšířenou alternativou, dokonce přirozeně obsahuje stejné množství bílkovin jako mléko kravské. Ovšem pozor! Sójové mléko není pro každodenní použití, neboť sója bez úpravy fermentací není stravitelná. Můžete ale zkusit fermentované sójové jogurty.
Lískooříškové mléko
Lískooříškové mléko je pravděpodobně nejudržitelnějším mlékem na bázi ořechů. Lískové ořechy totiž spotřebují málo vody. Navíc právě tyto ořechy jsou bohatým zdrojem vitaminu E, který zabraňuje vzniku šedého zákalu a demence.
Ovesné mléko
Ovesné mléko se spolu se sójovým řadí mezi nejběžnější zástupce běžného mléka. Dalo by se říct, že i chuťově je kravskému mléku nejblíže. Oves navíc obsahuje velké množství vlákniny, fotochemikálií a antioxidantů. Je prokázáno, že jeho pravidelná konzumace může mít vliv na trávicí potíže a vysoký krevní tlak.
Mandlové mléko
Obecně oblíbenost oříškových mlék stoupá. Je to především díky jejich specifické chuti. Jinak tomu není ani u mandlového mléka, u něhož bude vaše káva chutnat jako s příchutí marcipánu. Domácí mandlové mléko je stejně jako lískooříškové bohatým zdrojem vitaminu E, vápníku a vlákniny, ale pozor na mandlová mléka ze supermarketů. Ta jsou velmi často ředěná vodou, a tak obsahují méně živin a minerálů. Výroba vlastního mléka z mandlí nás navíc doma vyjde mnohem levněji.
Rostlinná mléka v nejrůznějším počtu a možnostech najdete v drogeriích, ale i supermarketech, popřípadě ve zdravých výživách či na internetu.
Přečtěte si také: