Plánujete letos cestu do zahraničí? Přinášíme vám pět tipů, jak při cestování snížit dopad na naši planetu
Téma ochrany životního prostředí se v posledních letech řeší častěji než kdy dříve. Zmírnit negativní důsledky uhlíkové stopy se snaží také některé letecké společnosti, hotely či výletní lodě. Zcela zásadní je však vždy začít nejdříve u sebe. Zamyslete se nad tím, jak velký máte podíl na znečišťování životního prostředí třeba v případě, že vyrážíte do zahraničí. Přečtěte si 5 tipů, jak můžete snížit míru odpadu na cestách mimo domov i vy.
1. Zhodnoťte délku vaší cesty
Domnívali jste se, že nejlepším typem letu je ten přímý? Tak to vás rychle vyvedeme z omylu. Přímý let je sice pohodlnější, a tudíž lepší pro vás a vaše pohodlí, pro životní prostředí však nikoliv. Nejvíce paliva letadla sice spotřebují při vzletu a přistání, avšak na delší trasy ho musí mít mnohem více. Jsou proto těžší a emise a celkové znečištění prostředí se tím zvyšuje. K planetě jsou proto mnohem šetrnější lety trvající v rozmezí čtyř až pět hodin. Pokud tedy máte na výběr více přestupů a méně kratších letů, zvolte raději tuto možnost před sice pohodlnějším, zato výrazně delším a ekologicky náročnějším letem.
2. Věci, které nepotřebujete, nechte doma
Možná také patříte k lidem, kteří s sebou na dovolenou balí plno oblečení, které nakonec stejně nechají ležet na dně kufru. Často se přitom kvůli těžkému kufru mají problém dostat do váhového limitu, který si každá letecká společnost stanovuje odlišně. Mějte proto na paměti, že těžký kufr nezatěžuje pouze vás při pobíhání po letišti, ale zvyšuje také tvorbu emisí. Opět totiž platí, že čím těžší letadlo je, tím více spotřebuje paliva a tím více CO2 se při letu do ovzduší uvolní. Nezapomínejte proto, že lehčí zavazadlo uleví nejen vám, ale i naší planetě.
3. Vyberte si cílovou destinaci a nepřelétávejte
Když už se někam dopravíte, nepřejíždějte hned po pár dnech zase jinam. Snažte se na daném místě zůstat aspoň nějakou dobu. Delší pobyty společně s menšími a kratšími cestami jsou mnohem ekologičtější než časté přelétávání z místa na místo. Když už se přece jen rozhodnete vydat se na další cestu, zkuste to pěšky, na kole nebo elektromobilem, pokud vám to vzdálenost dovolí.
4. Promyslete si výběr hotelu
Hotely zanechávají kvůli velké spotřebě na svůj provoz vysokou uhlíkovou stopu. Ročně jsou podle statistik zodpovědné za produkci až 60 milionů tun CO2. Naštěstí v dnešní době existují i provozovatelé hotelů, kteří si znečištění uvědomují. Zavádějí proto různá opatření, kterými chtějí uhlíkovou stopu co nejvíce redukovat a tím Zemi ulevit. Pokud tedy při cestování máte i vy možnost vybrat si hotel a neplánujete zrovna přespávat ve stanu, vybírejte taková ubytovací zařízení, která přistupují k udržitelnosti zodpovědně a svůj vliv na planetu si uvědomují.
5. Začněte nejdříve u sebe
I na cestách se můžete držet pravidel, která uplatňujete u vás doma. Nemusí se přitom jednat o nic složitého. Bohatě postačí, když si v hotelu nebudete nechávat přeprat ručníky každý den a chodit na nákupy budete s vlastní taškou. Ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale třeba do vlastních látkových pytlíků, stejně jako to děláte doma. Také plavky nemusíte prát 3x denně, a pokud to místní podmínky dovolí, třiďte odpad a odpadky nikdy neházejte do moře či na pláž. V případě, že na pláži zahlédnete povalující se odpadky, není nic jednoduššího než je sebrat a vyhodit tam, kam patří.