otužování

Otužování aneb všichni lezou do ledové vody!

Jistě jste zaznamenali, že na Instagram i Facebooku začínají již od minulého roku kolovat fotky lidí ponořených v ledové zimě. S kulichy a přesvědčenými výrazy. Otužování má totiž mnoho blahodárných účinků, které stojí za tu chvilku diskomfortu.

Posílení imunity

Chřipková epidemie řádí na plné obrátky všude kolem. Kdy jindy posílit imunitu než právě teď? Dle mnoha studií vede otužování k dlouhodobému zvýšení počtu T-lymfocytů, které podporují funkci imunitního systému. Otužování podporuje imunitu především z dlouhodobého hlediska, nemůžete tedy počítat s tím, že hned po prvním namočení vám chřipka navěky zmizí. Naopak z chvilkového hlediska se jedná spíše o spouštěč. Pokud tedy budete tlačit na pilu, můžete naopak onemocnět.

Lepší nálada

Stejně jako po sportovním výkonu či cvičení přichází i po pobytu ve studené vodě pocity příjemný a povzbuzující. Otužování totiž dočasně zvyšuje hladinu stresového hormonu v těle. Nemusíte se přímo otužovat, stačí i obyčejná ledová sprcha, která vám zlepší náladu.

Otužování na kardiovaskulární systém

Pravidelné otužování má také pozitivní dopad na vaše srdce a cévy. Z dlouhodobého hlediska dokonce dochází ke snížení krevního tlaku.

Přečtěte si také: Naučte se zvolnit.

Jak to vlastně funguje?

Je to úplně jednoduché. Tím, že své tělo pravidelně vystavujete stresoru v podobě studené vody, začne si postupně na chlad zvykat. Otužováním si můžete lehce zvýšit také podíl takzvaného hnědého tuku, který tvoří izolační vrstvu okolo orgánů. Hnědého tuku máme v dospělosti relativně málo, ale poslední výzkumy ukazují to, že právě adaptací na chlad se jeho procento zvyšuje.

Mohlo by vás také zajímat: Úklid podle KonMari