Návyky, které snižují riziko demence.
Demence je jednou z civilizačních chorob, která postihuje čím dál větší část populace. Dle výzkumů se tato nemoc rozvíjí v mozku už desítky let před samotnou diagnózou. Existují ovšem návyky, které mohou snížit riziko vzniku demence.
Pohybem proti demenci
První z faktorů je zdravý životní styl. Pokud máte dostatek pohybu, jíte střídmě a vyváženě, oddalujete tím riziko propuknutí nemoci ve stáří.
Do svého života nemusíte nutně zařazovat aktivní sport, ale zkuste si vytvořit návyk na pravidelné delší procházky či každodenní hodinky jógy. Nejen, že se protáhnete, ale také si vyčistíte hlavu a ulevíte tělu od stresu a pracovního tempa.
Pohyb mezi známými
Ke zdravému životnímu stylu ale řadíme i socializaci, čtení a zkrátka zapojování mozku do přemýšlení nad věcmi. Trénujete tím totiž kognitivní funkce a paměť. Socializace zase pomáhá udržet schopnost reagovat ne něčí podněty a účastnit se konverzace, čímž opět trénujete mozek a jeho fungování.
Přečtěte si také: Hlíva ústřičná je zázrakem přírodní medicíny
Dostatek spánku
Spánek je zdrojem řešení mnoha problémů, demenci nevyjímaje. Dospělý člověk by si měl denně dopřát alespoň 7-8 hodin spánku. V opačném případě dochází v těle k procesům, které produkují stresové hormony a ty nepříznivě ovlivňují tělo a jeho odolnost.
Mohlo by vás také zajímat: Syndrom vyhoření je jako nová epidemie
Trénujte paměť
Trénování paměti se může zdát jako oříšek. Stačí ale jednoduché věci, které vám hlavu potrénují. Například nákupní seznam – jste zvyklí si ho psát, abyste v obchodě na nic nezapomněli? To je v pořádku, ale co kdybyste si ho napsali a pak zkusili zapamatovat a vytáhli ho až opravdu v krajním případě? To stejné platí i u ostatních činností. V dnešním světě technologií jsme totiž zvyklí spoléhat na svůj telefon a na to, že si přece nemusíme nic pamatovat. To je ale špatně, protože tím hlavu přestáváme trénovat.