Jak často perete oblečení?
To, jak často perete prádlo, má výrazný vliv na kvalitu i vzhled vašeho oblečení. Nadměrné praní způsobuje, že vám oblečení nevydrží tak dlouho. Mnohdy lze přitom jednotlivé kousky pouze vyvětrat. Pojďme se podívat na to, jak odhadnout, kdy je potřeba prádlo vyprat.
Správná frekvence praní se odvíjí od materiálu, barvy a samozřejmě míry znečištění. Asi se shodneme na tom, že jinak perete spodní prádlo a jinak mikiny či bundy. Přemýšlejte nad praním a tím, kdy hodíte oblečení do špinavého prádla, více. Uvidíte, že se vám to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Nejen, že opotřebujete rychleji jednotlivé kusy, ale také zbytečně plýtváte pracím práškem a energiemi.
Přečtěte si také: Uspořádání skříně tak, abyste měli vše po ruce.
Po každém nošení…
Oblečení můžeme rozdělit na to, které je potřeba prát často a pravidelně. Do této skupiny zařadíme právě spodní prádlo, ponožky či punčochy. V těchto kusech se hromadí odumřelé buňky, mastnota a další nečistoty, které vám při opětovném nošení způsobí zdravotní problémy, ale také zápach. Snažte se proto tyto věci prát po každém nošení.
Co perete méně často?
Poté máme další kategorii, do které zařadíme oblečení, jež si vezmete na sebe vícekrát a teprve poté jej vyperete. Dá se říci, že tyhle kousky nejsou pos vlečení znečištěné či propocené. Sem patří trika, kalhoty, ale i pyžama.
Další kategorií jsou také věci, které se přímo nedotýkají kůže, jako jsou mikiny, svetry a kabáty či bundy. Určitě víte sami, že tohle oblečení perete jen málokdy, protože není většinou ani špinavé, ani zpocené.
Osvědčeným trikem, jak odložit praní jen z důvodu nějakého pachu, je vyvěšení prádla na vzduch. Vítr jej profouká a uvidíte, že za chvilku nebude po pachu ani stopy.