Klíšťata: jak se jim bránit a jak je případně vytáhnout?
Klíšťata jsou bohužel také součástí léta. Zatímco kdysi jste s nimi museli počítat jen v lesích a na loukách, dnes už na klíště běžně narazíte i v městských parcích a trávě. Jak se dá klíštěti vyhnout a jak ho případně bezpečně odstranit?
Vitamin B je nový repelent
Pokud vás čeká procházka lesem, loukou nebo i jinde, kde se vyskytuje vysoká tráva, dopředu se vybavte účinným repelentem. Jestliže nejsou zrovna vedra, rozhodně si vezměte i delší oblečení, které bude zakrývat a chránit vaši kůži.
Přečtěte si také: LETNÍ SALÁTY NA STO ZPŮSOBŮ
Klíšťatům prý nevoní vitamin B, a proto je dobré v létě zařadit doplňky stravy s tímto vitaminem do svého jídelníčku. Nejen, že vitamin B odrazuje klíšťata, ale i komáry a jiný nepříjemný hmyz.
Klíště hlavně nezaduste
Při vytahování klíštěte dejte pozor na několik věcí. Rozhodně ho nemažte mastmi nebo oleji. Klíště by se tak mohlo přidusit a vyzvrátit do krve obsah střev, což zvyšuje riziko nákazy. Nesnažte se ho ani nijak mačkat nebo drtit. V lékárně již pořídíte gel, který dokáže klíště rychle znehybnit a usmrtit, aniž by vás stihlo nakazit. Pokud tedy často chodíte do lesů nebo klíšťata zkrátka přitahujete, určitě se gel vyplatí pořídit.
Přečtěte si také: Jak poznat boreliózu?
Na odstranění použijte speciální háček nebo navlhčenou vatovou tyčinku. Pomocí nich krouživými pohyby vyviklejte klíště ven. Nebuďte netrpěliví a snažte se jej vytáhnout celé. Po vytažení místo pořádně vydezinfikujte a poté jej v následujících týdnech dobře sledujte.
Jak se klíštěte následně zbavit?
Dbejte na to, abyste se ho nedotýkali holýma rukama, i takto totiž může dojít k nákaze. Zabalte jej do papírového ubrousku a spláchněte v záchodové míse nebo spalte.