Při běhání v zimě je nutné se správně obléknout. Ukážeme vám, jak na to.
Ačkoliv je dle kalendáře oficiálně jaro, venku to tak prozatím nevypadá. Každé ráno nás ještě stihnou mrazy a večer teplo také ještě není. Pokud se i přes to věnujete běhání, je dobré se správné obléknout. Dnes se podíváme, co to vlastně znamená.
Běhání je skvělým způsobem, jak si člověk zlepší imunitu. Ten, do běhá, totiž neposiluje jen nohy, ale celý organismus, učí se správnému dýchání i zvládání optimální zátěže. Obzvlášť v tomto měnícím se počasí se vám bude dobrá imunita hodit.
Přečtěte si také: Jak začít běhat?
Správné oblečení
Abyste nenachladli, ale na druhou stranu netrpěli horkem, zvolte správné vrstvy oblečení. Není to vůbec tak těžké, jak se zdá.
Jako první vrstvu zvolte funkční prádlo. Jeho hlavní výhodou je, že když je teplo, chladí, a v zimě naopak hřeje. Přizpůsobí se vaší tělesné teplotě a dobře odvádí vlhkost, takže se nenachladíte z důvodu zpocení. Díky tomu tělo neprochladne, ale ani se nepřehřívá.
Druhá vrstva slouží jako tepelná izolace, nejlepší je pro ni triko s dlouhým rukávem a běžecké termolegíny. Tyhle části jsou opět prodyšné, aby nezadržovaly tělesnou vlhkost, ale zároveň nepropustí chlad zvenku.
Poslední vrstva vám poslouží jako ochrana proti větru či dešti. Nejlépe tedy uděláte, když si vezmete termobundu nebo „větrovku“. Při výběru hleďte také na to, zda je materiál voděodolný, aby vás ochránil i před jarním deštěm.
Přečtěte si také: Van life je stále oblíbenější formou cestování i žití.
Doplňky
Oblečení je základ, ale existuje ještě pár věcí, které vám usnadní život, například šátek. Ranní mrazíky totiž rozhodně nejsou ideální pro vaše dýchání. Vdechováním ledového vzduchu totiž zatěžujete průdušky, sliznice i plíce. Tenký šátek vás ochrání před zimou, ale zároveň je dobře propustný a nebudete se pod ním dusit.