Pěstování kaktusu

Jak se správně starat o kaktus?

V každé domácnosti by měla být nějaká živá květina. Je to z toho důvodu, že díky živé květině je domácnosti příjemnější a útulnější. Jenže ne každý se může řadit k zahradníkům. Většinou si zahradníci-amatéři kupují kaktus, ovšem tím dělají tu největší chybu v jejich životě. Kaktus ani zdaleka není tou nejméně náročnou pokojovou rostlinou, je to naopak jedna z nejvíce náročných pokojových rostlin. Pokud i přesto chcete kaktusy ve své domácnosti pěstovat, poradíme vám, jak na to.

Jestliže však jste ten typ člověka, který hledá ty nejméně náročné květiny, nejlépe uděláte, pokud si koupíte stálezelené, listnaté rostliny, protože ty jsou skutečně nenáročné. Zatímco kaktus potřebuje zavlažovat dnes a denně, stálezelené rostliny to nepotřebují.

Kaktus a jeho potřeby

O kaktusu se toho napovídá hodně. Většina lidí si myslí, že se vůbec nemusí zalévat, ale to je lež. Kaktus naopak potřebuje každodenní závlahu. Samozřejmě to neznamená, že ho každý den zalijete litrem vody. Kaktus je přece jenom taky květina, která nemá v lásce zbytečné přelévání. Každý den ho jenom mírně zavlažte, nejlepším pomocníkem bude rozprašovač.

Kromě každodenní závlahy potřebuje kaktus i dostatek světla. Nesnáší stinná místa, ale nesnáší ani přímé slunce. Dostatek světla znamená, že ho můžete dát na okenní parapet, ovšem musí být na oknech rolety či žaluzie.

Kdy se kaktus přesazuje?

Kaktus se zpravidla přesazuje každým rokem, a to hned zkraje jara či léta. Kaktus se však nepřesazuje jako ostatní rostliny, přesazuje se tak, že ho vyjmete z jeho substrátu, oklepete všechen substrát a kořeny necháte volně se sušit. Až poté ho opět zasadíte do substrátu, který jste si mezitím připravili.

Pro koho není kaktus určen?

Pokud je váš byt temný a tmavý, kaktusům se v něm dařit nebude. Stejně tak se nebude kaktusům dařit u těch lidí, kteří mají tendenci své květiny zalévat hektolitry vody. Pozor si dejte i na přílišný chlad ve vašem domě, ani ten kaktusům zrovna dvakrát nesvědčí.