Pandemie nás opět přinutila trávit čas v prostředí domova. Dodržujte bezpečnostní zásady i tam
S šířícím se virem spousta z nás opět usedla za obrazovky svých chytrých zařízení. I při práci nebo učení se z domova je však důležitá bezpečnost, kterou se nevyplácí podceňovat. Jaké nebezpečí vám tedy v online prostředí hrozí a na co byste se měli zaměřit?
V posledních dvou letech žijeme v online světě více než kdy dříve. Naše neustálá aktivita na všemožných elektrických zařízeních však hraje do karet také útočníkům a hackerům, kteří dokážou najít sebemenší příležitost k napadnutí našich systémů. Jak se tedy těmto bezpečnostním rizikům účinně bránit?
Mějte přehled o svých zařízeních
Stolní počítače a notebooky už dávno nejsou jedinými zařízeními, která jsou v hledáčku útočníků. Ti se nově zaměřili také na operační systém Android, kdy za poslední rok počet útoků na zařízení s tímto systémem vzrostl. V dnešní době je navíc pro mnohé uživatele mobil jako pravá ruka, slouží jim jako peněženka, kalendář nebo třeba digitální kartotéka. Je proto velmi důležité chránit přístroje opravdu kvalitním bezpečnostním řešením. To byste měli zajistit pro všechna zařízení, která aktivně využíváte. Díky tomu budete mít přehled o jejich aktuální ochraně a platnosti jednotlivých licencí.
Zaměřte se na bezpečnost internetového bankovnictví
Loni byl v České republice nejčastěji zaznamenán bankovní malware Cerberus nebo trojský kůň Triada. Jedná se o kybernetické hrozby, které napadají mobilní systém Android. Útočníci se zaměřují také na odcizení uložených hesel v internetových prohlížečích, díky čemuž se následně dostanou k citlivým údajům a finančním prostředkům poškozeného.
Zabezpečte si proto placení přes internet vhodnou službou, která ochrání vaše internetové bankovnictví a online platby. Kvalitní bezpečnostní programy dokážou šifrovat komunikaci mezi klávesnicí a prohlížečem hned při vstupu do bankovnictví, ale třeba také k webovým peněženkám s kryptoměnami. Ve výchozím nastavení vám také umožní spustit prohlížeč již v zabezpečeném režimu.
Nelámejte hůl nad složitými a špatně zapamatovatelnými hesly
Určitě to pro vás není žádná novinka, když vám teď řekneme, že jedním z hlavních principů kybernetické bezpečnosti je mít pro každý účet unikátní a dostatečně silné heslo. To by se mělo skládat minimálně z 12 znaků a mělo by obsahovat čísla, malá a velká písmena. Zapamatovat si však takové heslo je pochopitelně nadlidský výkon. Obzvlášť pak, když taková hesla tvoří dlouhý seznam.
A právě proto existuje správce hesel. Jedná se o službu, která takto dostatečně silná hesla sama generuje a ukládá je v zašifrované podobě do vašeho správcovského účtu, kam můžete přidávat také různé adresy, čísla platebních karet apod.
Správce hesel lze pořídit jako samostatný software nebo jako součást bezpečnostního programu. Díky němu si můžete pořídit další služby či nástroje, které útočníkům překazí veškeré plány, jak odcizit vaše osobní údaje.