Respektující výchova, kde má své hranice?
Odklon od výchovy našich rodičů, která byla spíše autoritativní, nabírá rychlost. Stále více Čechů se snaží o cestu zvanou respektující výchova. V čem tato metoda spočívá a má vůbec nějaké hranice?
Cíle respektující výchovy je vztah mezi rodiči a dětmi založený na vzájemné důvěře, diskuzi a jasně daných pravidlech, která ale nejsou dosahována silou nebo křikem. Úkolem je vzájemné porozumění a naslouchání, které nám dá mnohdy pochopit, proč naše děti dělají to, co právě dělají.
Vychováváme i sebe
Ačkoliv se zdá na první pohled tento přístup jednoduchý, můžeme se sami rychle přesvědčit, že tomu tak není. Chce to velkou dávku trpělivost a ochoty čelit svým vlastním chybám. Dost často si totiž sami v sobě neseme vzorce chování a výchovy, kterou známe z našeho dětství, a tak v některých případech najedeme na autopilota. Když vám dítě pláče, vzteká se nebo něco rozbíjí, je přirozené, že vaše hlava vypne a najede na systém, který je jí známý a připadá jí jako automatické řešení. V tomto případě je dobré zpomalit, zastavit se a vydýchat, případně napočítat do deseti.
Mějme respekt sami k sobě
Není to jen o výchově našich dětí, ale i o výchově nás samotných. Musíme se naučit pracovat s tím, jak jsme byli vychováni my a jaké na tom vidíme plusy a mínusy. Je těžké přijmout, že my sami někdy věci neumíme dělat lépe, ale je jen na nás, jak se k tomu přistoupíme a jak budeme pokračovat v respektující výchově.
Přečtěte si také: Naučte se zvolnit
Vše má svůj důvod
Respektující výchova spoléhá na intuici dětí a na to, že si své chování nevymýšlí, nechtějí zlobit ani nijak jinak „škodit“. Děti dělají všechny věci z nějakého důvody, nemají v sobě primárně chuť něco dělat naschvál nebo být zlé.
Přečtěte si také: Co vám pomůže na bolest zad?